Oferta analiz gospodarczych i rynkowych
-
-
We wrześniu spadek stopy bezrobocia do lokalnego minimum 5,1%
We wrześniu stopa bezrobocia rejestrowanego lekko obniżyła się do 5,1% wobec 5,2% odnotowanych w sierpniu. Opublikowany przez GUS wynik był zgodny z naszą oraz medianą prognoz rynkowych (wg ankiety Parkietu).
bezrobocie_19.10.23.pdf (869.8 KB) -
W październiku brak zmian w komunikacji EBC. Zakończenie kadencji Mario Draghi jako prezesa EBC.
Rada EBC n nie zmieniła parametrów polityki pieniężnej, utrzymując stopy procentowe na poziomie 0% r/r dla stopy repo i -0,5% dla stopy depozytowej. Podtrzymano zapowiedź wznowienia od 1 listopada programu skupu aktywów finansowych QE oraz zapowiedź długiego okresu stabilnych, bądź niższych stóp.
EBC_19.10.24.pdf (952.3 KB) -
Zgodnie z oczekiwaniami FOMC obniżył stopy o 25 pkt. baz., sygnalizuje status „wait and see”
Na posiedzeniu kończącym się 30 października Komitet Otwartego Rynku Fed (FOMC) obniżył stopy procentowe o 25 pkt. baz., w tym stopę funduszy federalnych do 1,50% - 1,75%. Decyzja FOMC była zgodna z dominującymi oczekiwaniami
Fed_19.10.30.pdf (848.4 KB) -
W październiku inflacja w celu NBP, od listopada oczekiwany powrót trendu wzrostowego CPI
Według ostatecznych danych GUS wskaźnik inflacji CPI w październiku wyniósł 2,5% r/r wobec 2,6% r/r we wrześniu. W skali miesiąca wskaźnik CPI wzrósł o 0,2% m/m. Tym samym GUS podtrzymał swój wstępny szacunek flash
CPI_19.10.31.pdf (1.3 MB) -
Posiedzenie RPP -stabilne stopy w dłuższym okresie. Projekcja - niższy wzrost PKB, inflacja powyżej celu NBP
Rada Polityki Pieniężnej na dzisiejszym posiedzeniu utrzymała stopy procentowe NBP na dotychczasowym poziomie: 1,50% dla stopy referencyjnej, 0,50% dla stopy depozytowej oraz 2,50% dla stopy lombardowej. Taka decyzja była powszechnie oczekiwana.
RPP_19.11.06.pdf (1.3 MB) -
W III kw. nasilenie spadku dynamiki PKB, roczne tempo wzrostu poniżej 4,0%
Zgodnie z tzw. szacunkiem flash, w III kw. 2019 r. PKB wzrósł o 3,9% r/r, wobec wzrostu o 4,6% r/r w II kw. (korekta w górę o 0,1 pkt. proc. ścieżki PKB w I poł. br.) Opublikowane dane ukształtowały się na poziomie nieco niższym od naszej prognozy (4,0% r/r) oraz mediany prognoz rynkowych (4,1% r/r).
PKB_19.11.14.pdf (1.3 MB)
-
-
-
Większa zmienność rynkowa w oczekiwaniu na zawarcie umowy handlowej USA – Chiny.
W minionym tygodniu na globalnym rynku finansowym notowano już mniejszy optymizm w porównaniu do dwóch tygodni wcześniejszych. W tym okresie nie pojawiły się konkretne zapowiedzi podpisania pierwszego etapu umowy handlowej USA-Chiny, cały czas kontynuowane były negocjacje. Mniej optymistyczne wypowiedzi strony amerykańskiej dot. ich przebiegu najpierw skutkowały wyraźnym wzrostem globalnej premii za ryzyko, po czym bardziej optymistyczne wypowiedzi pod koniec tygodnia przełożyły się na ponowny wzrost optymizmu Tym samym w bieżącym tygodniu rynki nadal będą koncentrowały się na informacjach dot. polityki handlowej. Informacje nt. negocjacji dot. umowy handlowej USA – Chiny będą przykuwały uwagę, szczególnie, że dotychczas przedstawiciele obu stron wskazywali połowę listopada jako realny termin osiągnięcia finalnego porozumienia. Cały czas oczekiwane jest także ogłoszenie decyzji USA ws. ewentualnych ceł na samochody importowane do USA.
tyg_19.11.18.pdf (771.9 KB) -
Nadzieje na zawarcie umowy handlowej USA – Chiny oraz niezłe dane z gospodarki światowej wspierają globalny apetyt na ryzyko.
W mijającym tygodniu na globalnym rynku finansowym wzmógł się optymizm rynkowy wsparty oczekiwaniami na osiągnięcie cząstkowego porozumienia handlowego między USA a Chinami. Dodatkowo sytuację rynkową wspierały lepsze od oczekiwań dane z USA oraz z Niemiec, która podsyciły nadzieje, że gospodarka światowa najgorszy okres może mieć już za sobą. W warunkach wzrostu apetytu na ryzyko na światowym i krajowym rynku wyraźnie wzrosły notowania akcji oraz wzrosły rentowności obligacji skarbowych. W przyszłym tygodniu rynki będą koncentrowały się na informacjach dot. polityki handlowej. Informacje nt. negocjacji dot. umowy handlowej USA – Chiny będą przykuwały uwagę, szczególnie, że dotychczas przedstawiciele obu stron wskazywali połowę listopada jako realny termin osiągnięcia finalnego porozumienia. Ponadto pod koniec przyszłego tygodnia oczekiwane jest ogłoszenie decyzji USA ws. ewentualnych ceł na importowane z UE do USA samochody, bardzo istotnej z punktu widzenia europejskich gospodarek.
tyg_19.11.08.pdf (798.2 KB) -
Spadek ryzyka skrajnych scenariuszy wspiera nastroje rynkowe. W tym tygodniu oczekiwana obniżka stóp Fed.
tyg_19.10.28.pdf (781.2 KB) -
Dalsza poprawa nastrojów rynkowych dzięki wygasającym czynnikom ryzyka. Fed po redukcji stóp zapowiada postawę „wait and see”.
tyg_19.11.04.pdf (772.9 KB)
-
-
-
Gospodarka globalna na niższym biegu, banki centralne wracają do gry
• W II kw. nastąpiło pogłębienie spowolnienia globalnej aktywności w przemyśle, przy zaostrzeniu protekcjonizmu w handlu międzynarodowym. Choć zaostrzenie relacji handlowych USA – Chiny przekłada się na wyższe ryzyko dla gospodarki globalnej, wciąż nie jest równoznaczne ze scenariuszem głębokiego spowolnienia wzrostu w gospodarce światowej. • Wzrost obaw przed silniejszą skalą spowolnienia jest jednak na tyle istotny, że główne banki centralne złagodziły retorykę ,wspierając oczekiwania rynkowe na poluzowanie polityki pieniężnej. Obok wątku sfery realnej ważną przesłanką dla zmiany retoryki są także utrzymująca się na niskim poziomie inflacja. • Przy coraz wyraźniejszych sygnałach spowolnienia gospodarki światowej, polska gospodarka nie przestaje pozytywnie zaskakiwać. • Pomimo bardzo dobrych danych ze sfery realnej polskiej gospodarki podtrzymujemy oczekiwania spowolnienia tej aktywności w II połowie roku, przy zakładanym dalszym spowolnieniu sprzedaży eksportowej oraz silniejszym wyhamowaniu dynamiki inwestycji publicznych. Wzrost PKB utrzyma się jednak w 2019 r. powyżej poziomu 4,0% r/r.
kw_2019_3.pdf (560.9 KB) -
Recesja w globalnym przemyśle nie ustępuje, banki centralne w akcji
• W III kw. na globalnym rynku finansowym miał miejsce kolejny, okresowy silny wzrost globalnej premii za ryzyko w warunkach kumulacji czynników ryzyka głównie w obszarze globalnej polityki handlowej oraz brexitu. • W celu mitygowania tych ryzyk w III kw. FOMC obniżył o 50 pkt. baz. główną stopę funduszy federalnych, z kolei EBC obniżył stopę depozytową o 10 pkt. baz. oraz zapowiedział wznowienie z początkiem listopada programu skupu aktywów finansowych. • Recesja w globalnym przemyśle z opóźnieniem, lecz już w coraz większym stopniu wpływała także na koniunkturę w polskiej gospodarce. W II kw. tempo wzrostu PKB obniżyło się do 4,5% r/r, a dane miesięczne wskazują na jego dalsze osłabienie w III kw. w kierunku 4,0% r/r. W kolejnych kwartałach oczekujemy obniżenia dynamiki wzrostu gospodarczego w warunkach wolniejszego wzrostu eksportu oraz inwestycji publicznych, jednocześnie jednak ważnym czynnikiem ograniczającym skalę spowolnienia polskiej gospodarki będzie utrzymanie wyższego tempa wzrostu spożycia gospodarstw domowych.
kw_2019_4.pdf (568.0 KB) -
2019 r. pod znakiem wolniejszego wzrostu gospdoarczego na świecie
kw_2019_1.pdf (524.5 KB) -
Skala wzrostu protekcjonizmu wyznaczy skalę spowolnienia gospodarki globalnej
kw_2019_2.pdf (518.1 KB)
-