Kredyt na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych i remontowych z premią dla Korporacji i Jednostek Samorządu Terytorialnego.
Dopasujemy finansowanie do Twoich potrzeb, a dodatkowo zyskasz premię.
Twoje korzyści
-
Finansowanie do 80%, a w przypadku JST i spółdzielni mieszkaniowych nawet 100 % wartości przedsięwzięcia
-
Premia na spłatę części wykorzystanego kredytu
-
Długi okres kredytowania
-
Kredytem sfinansujesz realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych lub remontowych, spełniających warunki określone w Ustawie z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.
Przedsięwzięcie termomodernizacyjne to realizowane na podstawie audytu energetycznego:
- ulepszenie, w wyniku którego następuje zmniejszenie rocznego zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania do budynków mieszkalnych, budynków zbiorowego zamieszkania oraz budynków stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego służących do wykonywania przez nie zadań publicznych
- ulepszenie, w wyniku którego następuje zmniejszenie strat energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych oraz zasilających je lokalnych źródłach ciepła,
- wykonanie przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła, w związku z likwidacją lokalnego źródła ciepła,
- całkowita lub częściowa zamiana źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji,
Zakres przedsięwzięcia określa audyt energetyczny.
Przedsięwzięcie remontowe to realizowane na podstawie audytu remontowego przedsięwzięcie związane z termomodernizacją, którego przedmiotem jest:
- remont budynków wielorodzinnych,
- wymiana w budynkach wielorodzinnych okien lub remont balkonów, nawet jeśli służą one do wyłącznego użytku właścicieli lokali,
- przebudowa budynków wielorodzinnych, w wyniku której następuje ich ulepszenie,
- wyposażenie budynków wielorodzinnych w instalacje i urządzenia wymagane dla oddawanych do użytkowania budynków mieszkalnych, zgodnie z przepisami techniczno-budowlanymi.
Przedmiotem przedsięwzięcia remontowego, uprawniającego do ubiegania się o premię remontową może być wyłącznie budynek wielorodzinny, tzn. budynek mieszkalny, w którym występują więcej niż dwa lokale mieszkalne,
- którego użytkowanie rozpoczęto co najmniej 40 lat przed dniem złożenia wniosku o przyznanie premii remontowej lub
- budynek wielorodzinny należący do społecznej inicjatywy mieszkaniowej lub towarzystwa budownictwa społecznego, którego użytkowanie rozpoczęto co najmniej 20 lat przed dniem złożenia wniosku o przyznanie premii remontowej, jeżeli budynek ten został wybudowany przy wykorzystaniu kredytu udzielonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego, zwanego dalej „BGK”, na podstawie wniosków o kredyt złożonych do dnia 30 września 2009 r. lub przy wykorzystaniu finansowania zwrotnego w rozumieniu ustawy z dnia 26 października 1995 r. o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 2224 oraz z 2022 r. poz. 807 i 1561)
Zakres przedsięwzięcia określa audyt remontowy.
Z Funduszu Termomodernizacji i Remontów otrzymasz dofinansowanie w postaci:
- Premii termomodernizacyjnej
- 26% kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, albo
- 31% kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego oraz zakupu i instalacji mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii (OZE), w przypadku, gdy wraz z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku zostanie zainstalowana mikroinstalacja OZE o mocy maksymalnej, co najmniej 1 kW - w przypadku budynku mieszkalnego jednorodzinnego i 6 kW - w przypadku pozostałych budynków.
W przypadku wykonania dodatkowego połączenia warstwy fakturowej z warstwą konstrukcyjną warstwowych ścian zewnętrznych w budynkach wielkopłytowych, przysługuje dodatkowe wsparcie w wysokości 50% kosztów: sporządzenia dokumentacji technicznej doboru i rozmieszczenia kotew metalowych oraz zakupu i montażu tych kotew.
Premia termomodernizacyjna przysługuje w przypadku, gdy kwota udzielonego kredytu na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego wynosi co najmniej 50 % całkowitych kosztów tego przedsięwzięcia.
- Premii remontowej
- 25% kosztów poniesionych na realizację przedsięwzięcia remontowego
Premia remontowa przysługuje w przypadku, gdy kwota udzielonego kredytu na realizację przedsięwzięcia remontowego wynosi co najmniej 50% całkowitych kosztów tego przedsięwzięcia.
Jeżeli w budynku będącym przedmiotem przedsięwzięcia remontowego prowadzona jest działalność gospodarcza, premia remontowa jest udzielana jako pomoc de minimis na zasadach określonych w przepisach Unii Europejskiej obowiązujących w tym zakresie. -
Waluta
PLN
Wysokość kredytu
- do 100 % wartości przedsięwzięcia w przypadku spółdzielni mieszkaniowych oraz JST,
- do 80% w przypadku pozostałych klientów
Okres kredytowania
- ustalany indywidualnie,
- w przypadku kredytu dla JST, zgodnie z wnioskiem Klienta lub dokumentem zamówienia publicznego
-
O kredyt na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego oraz premię termomodernizacyjną mogą się ubiegać właściciele lub zarządcy:
- budynków mieszkalnych,
- budynków zbiorowego zamieszkania,
- budynków użyteczności publicznej stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego służących do wykonywania przez nie zadań publicznych,
- lokalnych sieci ciepłowniczych,
- lokalnych źródeł ciepła
realizujący przedsięwzięcie termomodernizacyjne na postawie audytu energetycznego.
O kredyt na realizację przedsięwzięcia remontowego oraz premię remontową mogą się ubiegać właściciele lub zarządcy budynków wielorodzinnych, których użytkowanie rozpoczęto:
- którego użytkowanie rozpoczęto co najmniej 40 lat przed dniem złożenia wniosku o przyznanie premii remontowej lub
- budynek wielorodzinny należący do społecznej inicjatywy mieszkaniowej lub towarzystwa budownictwa społecznego, którego użytkowanie rozpoczęto co najmniej 20 lat przed dniem złożenia wniosku o przyznanie premii remontowej, jeżeli budynek ten został wybudowany przy wykorzystaniu kredytu udzielonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego, zwanego dalej „BGK”, na podstawie wniosków o kredyt złożonych do dnia 30 września 2009 r. lub przy wykorzystaniu finansowania zwrotnego w rozumieniu ustawy z dnia 26 października 1995 r. o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 2224 oraz z 2022 r. poz. 807 i 1561)
realizujący przedsięwzięcie termomodernizacyjne na postawie audytu remontowego.
-
- Wniosek o przyznanie premii termomodernizacyjnej – nowy wzór wniosku obowiązujący od 01.02.2024 r
- Wniosek o przyznanie premii remontowej – nowy wzór wniosku obowiązujący od 01.02.2024 r.
- Wniosek o przyznanie premii kompensacyjnej – nowy wzór wniosku obowiązujący od 01.02.2024 r.
- Regulamin przyznawania i wypłacania przez BGK premii termomodernizacyjnej, remontowej i kompensacyjnej ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów
- Regulamin Produktów Kredytowych dla Klientów Instytucjonalnych z wyłączeniem JST – obowiązujący do dnia 9 maja 2023 r. dla
a) Klientów prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, w tym wspólników spółek cywilnych, którzy zawarli umowę przed dniem 1 stycznia 2021 r. i nie zawarli aneksu obejmującego istotną zmianę, oraz
b) Klientów nie będących osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą. - Regulamin Produktów Kredytowych dla Klientów Instytucjonalnych z wyłączeniem JST – obowiązujący od dnia 10 maja 2023 r. dla
a) Klientów prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, w tym wspólników spółek cywilnych, którzy zawarli umowę przed dniem 1 stycznia 2021 r. i nie zawarli aneksu obejmującego istotną zmianę, oraz
b) Klientów nie będących osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą. - TOiP
- Instytucje ubezpieczeniowe współpracujące z Bankiem
- Regulamin produktów kredytowy dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą - jest przeznaczony dla Klientów prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, w tym wspólników spółek cywilnych obowiązujący od dnia 08 marca 2024 r.
- Regulamin produktów kredytowych dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą - jest przeznaczony dla Klientów prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, w tym wspólników spółek cywilnych obowiązujący do dnia 07 marca 2024 r.
„Regulamin produktów kredytowych dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą” ma zastosowanie w odniesieniu do umów o charakterze kredytowym zawieranych z Bankiem przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, w tym – osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą w ramach spółki cywilnej. Wskazany powyżej Regulamin ma zastosowanie do umów zawieranych począwszy od dnia 1 stycznia 2021 r.
W przypadku umów zawartych przed dniem 1 stycznia 2021 r., w razie ich zmiany wskazany powyżej Regulamin będzie miał zastosowanie, o ile charakter i zakres zmian umowy wskazywać będzie na to, że w istocie dochodzi do zawarcia nowej umowy (np. w przypadku zwiększenia kwoty kredytu, przystąpienia osoby trzeciej do umowy, przewalutowanie kredytu etc.). W przypadku zmiany umowy, w wyniku której nie dojdzie do zawarcia nowej umowy, zastosowanie ma dotychczasowy Regulamin (odpowiednio – „Regulamin udzielania produktów kredytowych dla mikroprzedsiębiorstw i wspólnot mieszkaniowych” lub „Regulamin produktów kredytowych dla klientów instytucjonalnych z wyłączeniem jst”).
🡲 Zapoznaj się z Informatorem dla Inwestorów, prowadzących inwestycje ze wsparciem z Funduszu Termomodernizacji i Remontów, który przygotował Bank Gospodarstwa Krajowego.
Skontaktuj się z nami
Jeśli jesteś klientem BOŚ napisz do nas przez BOŚBank24
Jeśli jesteś zainteresowany tym produktem napisz na adres ekocenter@bosbank.pl
lub zadzwoń pod numer 22 290 56 05
(opłata za połączenie zgodna z cennikiem operatora).