BOŚ wspiera rozwój potencjału eksportowego firm

Bank Ochrony Środowiska i KUKE podpisały umowę, która zapewni klientom banku dostęp do nowatorskiego rozwiązania ubezpieczeniowego wspierającego rozwój ich potencjału eksportowego.

Porozumienie między Bankiem Ochrony Środowiska, a KUKE obejmuje współpracę w zakresie oferowania płatniczych gwarancji ubezpieczeniowych dla kredytów udzielanych eksporterom. Instrumenty te, mając gwarancje Skarbu Państwa, zabezpieczają bankowi do 80 proc. wartości kredytu udzielonego na realizację inwestycji w Polsce, ale przeznaczone są na zwiększenie potencjału eksportowego firmy.

„Realizując swoją misję, Bank Ochrony Środowiska stale poszerza ofertę produktową, troszcząc się również o firmy, które już są eksporterami lub dopiero rozważają zagraniczną ekspansję. Zielona transformacja to nie tylko wyzwanie, ale również duża rynkowa szansa dla polskich przedsiębiorstw. Odnawialne źródła energii i inne zielone technologie to perspektywiczny rynek, na którym wciąż jest miejsce dla nowych graczy” – powiedział Robert Kasprzak, wiceprezes Banku Ochrony Środowiska.

Obie instytucje zamierzają także edukować polskich przedsiębiorców w zakresie możliwości internacjonalizacji działalności, jak również wspierać ich w znajdowaniu partnerów handlowych, bądź ciekawych projektów na zagranicznych rynkach, w których mogą uczestniczyć jako dostawcy czy podwykonawcy.

„Polscy eksporterzy wyszli z pandemii w dobrej kondycji, poszerzając rynki zbytu i potwierdzając atrakcyjność swojej oferty. Niestety rosyjska agresja na Ukrainę istotnie pogorszyła perspektywy dla międzynarodowej wymiany odbudowującej się po pandemii. WTO niedawno obniżyła znacząco prognozy wzrostu globalnego handlu, który ma wynieść w tym roku zaledwie 3 proc. Ale nawet w tak niekorzystnym otoczeniu polskie towary mają szanse przebić się do kolejnych odbiorców na różnych kontynentach. Wspólna oferta finansowania rozwoju eksporterów przez BOŚ i KUKE z pewnością ułatwi im konkurowanie na międzynarodowych rynkach, ponieważ niewiele krajów zapewnia tak szerokie spektrum instrumentów pomocowych, które zaczynają się już od wspierania inwestycyjnego eksporterów w ich rodzimych krajach. Jesteśmy gotowi na współpracę i z małymi firmami i z największymi przedsiębiorstwami z całego przekroju polskiego gospodarki, które chcą poczynić inwestycje zwiększające ich moce produkcyjne czy polepszające warunki do dalszego wzrostu. Mamy również nadzieję na wiele transakcji związanych z zieloną transformacją, w których finansowaniu BOŚ się specjalizuje, a które obecnie nie tylko w Polsce cieszą się ogromną popularnością” – powiedział prezes KUKE Janusz Władyczak.

Z gwarancji mogą skorzystać przedsiębiorstwa, które już są eksporterami lub w BOŚ finansują swoje inwestycje krajowe, mające dopiero generować eksport. Oznacza to, że:

- projekt powinien być realizowany przez przedsiębiorstwo, którego suma przychodów ze sprzedaży eksportowej w wybranych trzech z pięciu ostatnich rocznych okresów sprawozdawczych przed udzieleniem gwarancji stanowi nie mniej niż 20 proc. przychodów z tych samych wybranych okresów;

- lub inwestycja w ciągu trzech lat po ukończeniu wygeneruje minimum 20 proc. przychodów ze sprzedaży na eksport.

Gwarancja może zabezpieczać do 80 proc. kredytu, którego kwota nie może być niższa niż 5 mln zł.

Gwarancje ubezpieczeniowe dla kredytów na inwestycje krajowe generujące eksport należą do wprowadzonego w ubiegłym roku systemu wsparcia eksportu, który umożliwia bankom zabezpieczanie różnych rodzajów finansowania udzielanych eksporterom. W jego skład wchodzą gwarancje i ubezpieczenia do m.in. kredytów obrotowych dla eksporterów, bądź kredytów akwizycyjnych lub finansujących inwestycje bezpośrednie dokonywane przez polskich przedsiębiorców na rynkach zagranicznych.

Korzystanie z tych instrumentów wzmacnia zdolność finansową eksportera, pozytywnie wpływając na jego relacje z finansującymi bankami, jak i jego kontrahentami, umożliwiając znaczne zwiększanie skali działania. Z nowej oferty KUKE skorzystało wiele firm z różnych branż, od automotive, stalowej, poprzez spożywczą, chemiczną, a na stoczniowej kończąc.