BOŚ podpisał pierwszą preferencyjną umowę Pożyczki OZE w województwie lubelskim

Pierwsza preferencyjna Pożyczka OZE w województwie lubelskim, oferowana przez BOŚ, sfinansuje montaż instalacji fotowoltaicznych. Będzie służyć generowaniu „zielonej” energii z OZE dla gminy Głusk. 8 sierpnia Bank Ochrony Środowiska, podpisując z Gminnym Zakładem Komunalnym w Głusku umowę pożyczki, w praktyce, uruchomił strumień finansowania dla samorządów, spółek komunalnych, szkół, uczelni, szpitali oraz instytucji kultury na terenie województwa lubelskiego.

Pożyczki OZE udzielane są ze środków programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego na lata 2021-2027 w ramach Umowy Operacyjnej zawartej pomiędzy Bankiem Ochrony Środowiska i Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Preferencyjnie oprocentowaną pożyczkę można uzyskać na budowę i rozbudowę instalacji odnawialnych źródeł energii. Finansowane mogą być instalacje wytwarzania energii elektrycznej oraz produkcji ciepła z wykorzystaniem m.in. promieniowania słonecznego, biomasy, biogazu czy geotermii. Jeżeli taka inwestycja będzie obejmowała magazyn energii, na jego zakup będzie można otrzymać dotację na sfinansowanie nawet do 100 proc. kosztów tego zakupu. Inwestycja objęta pożyczką nie może jednak polegać wyłącznie na zakupie magazynu energii elektrycznej czy cieplnej. Bank udziela pożyczki na maksymalnie 12 lat i do kwoty 10 mln złotych. Pożyczki są preferencyjnie oprocentowane, już od 1,4 proc. Za ich udzielanie bank nie pobiera żadnych opłat i prowizji.

W Banku Ochrony Środowiska stawiamy na zieloną transformację. Naszym celem jest wsparcie finansowe wszystkich, którzy chcą realizować inwestycje proekologiczne, w szczególności w oparciu o odnawialne źródła energii (tzw. OZE). Oferujemy nie tylko atrakcyjne produkty finansowe, ale także wsparcie merytoryczne i doradztwo w zakresie tych inwestycji. Jako jedyny bank w Polsce posiadamy kadrę doświadczonych inżynierów ekologów, którzy służą wsparciem w zakresie przygotowania i realizacji „zielonych” przedsięwzięć. Aktualnie BOŚ jest wyłącznym podmiotem, oferującym unijne pożyczki OZE w województwie lubelskim dla samorządów, szkół czy też szpitali. Pula środków do rozdysponowania to 62,5 mln zł. W przypadku dużego zainteresowania ze strony klientów, kwota ta może być zwiększona. Zachęcamy zatem do składania wniosków – powiedział Marek Lulek, główny inżynier ekolog w Centrum Biznesowym w Lublinie Banku Ochrony Środowiska S.A.

Po złożeniu wniosku wraz z załącznikami, wyjaśnieniu wszystkich wątpliwości, uzgodnieniu i podpisaniu treści umowy, praktycznie możemy przystępować do realizacji pięciu instalacji fotowoltaicznych o mocy blisko 50 kW każda. Szacujemy, że przełoży się to na konkretne oszczędności energii, a wydatek zwróci się nam w ciągu 4 lat. W kontaktach personalnych z pracownikami banku, spotkaliśmy się z miłą i życzliwą obsługą – powiedział Adam Kuna, prezes GZK Głusk.

Klienci BOŚ mogą liczyć na wsparcie pracujących w banku inżynierów ekologów, doradców oraz analityków. To pozwala na wypracowanie – wspólnie z inwestorem – najkorzystniejszych i najszybciej możliwych do wdrożenia rozwiązań.

Więcej szczegółowych informacji na temat pożyczki OZE, w tym regulamin naboru, formularz wniosku i biznesplanu znajduje się na stronie internetowej Banku Ochrony Środowiska w zakładce Pożyczki Unijne –bosbank.pl/pozyczkiunijne.

➢ Podmioty zainteresowane uzyskaniem dodatkowych informacji na temat pożyczki OZE mogą umawiać się na indywidualne konsultacje z pracownikiem Banku Ochrony Środowiska w formie wideokonferencji poprzez wysłanie wiadomości na adres pozyczkiunijne@bosbank.pl