Bank Ochrony Środowiska – lider wsparcia zielonej transformacji w Polsce

Bank Ochrony Środowiska, lider zrównoważonego finansowania w Polsce, ogłosił strategię banku na lata 2025-2027. BOŚ chce być bankiem pierwszego wyboru dla klientów, którzy zamierzają realizować zielone inwestycje. Zapewnia kompleksowe wsparcie, możliwość korzystania ze specjalistycznej wiedzy i doświadczenia inżynierów ekologów oraz szerokiego spektrum instrumentów finansowych, jak np. preferencyjne kredyty. BOŚ rozwija też wieloproduktowe podejście do klienta, partnerstwa oraz nowoczesne technologie.

Dzięki realizacji strategii, BOŚ zamierza osiągnąć rekordowe wskaźniki w 2027 roku:

  • suma bilansowa większa niż 30 mld zł
  • wynik na działalności bankowej powyżej 1,2 mld zł
  • wyraźna poprawa jakości portfela kredytowego – wskaźnik NPL na poziomie 8%
  • ilość kredytów proekologicznych w saldzie ponad 50%
  • zwrot z kapitałów własnych (ROE) powyżej 10%.

BOŚ stawia na silne partnerstwa z NFOŚiGW, WFOŚiGW, BGK, EBI/EFI, KAPE, KUKE, PFR – ta współpraca będzie w najbliższych latach rozwijana i pogłębiana. Bank chce być w TOP 3 NPS (Net Promoter Score), jako lider opinii klientów pod kątem produktów i usług proekologicznych.

BOŚ od początku swojego istnienia wspiera projekty przyjazne środowisku. Działamy odpowiedzialnie ze świadomością, że od tego co robimy teraz, zależeć będzie, jaki w przyszłości będzie nasz świat, nasze firmy i organizacje. W kolejnych latach chcemy jeszcze bardziej rozwinąć ofertę proekologicznego finansowania. Stawiamy na digitalizację obsługi klienta, w tym zwracamy się szczególnie do sektora lokalnych finansów: sektora banków spółdzielczych, JST, MŚP oraz Agro. Chcemy z nimi jeszcze ściślej współpracować, aby postęp zielonej transformacji w Polsce był możliwy – powiedział Bartosz Kublik, Prezes Zarządu Banku Ochrony Środowiska.

Więcej zaangażowania na poziomie lokalnym

Jednym z najważniejszych elementów strategii będzie rozwój współpracy na poziomie lokalnym, w tym z sektorem banków spółdzielczych, jednostkami samorządu terytorialnego oraz z lokalnymi firmami, realizującymi inwestycje proekologiczne. Oprócz sektora MŚP BOŚ rozwija swoją ofertę dla dużych przedsiębiorstw i najbardziej wymagających sektorów gospodarki, takich jak energetyka czy rolnictwo.

Wszyscy - niezależnie od tego czy jest to sektor samorządowy, czy prywatny biznes - którzy chcą przeznaczyć finansowanie na ekologiczne inwestycje w OZE, magazyny energii, wodór, ciepłownictwo, biogaz oraz biometan, gospodarkę obiegu zamkniętego, gospodarkę odpadami, gospodarkę wodno-ściekową, czyste powietrze oraz klastry i spółdzielnie energetyczne, znajdą w Banku Ochrony Środowiska partnera do realizacji tych zamierzeń. Partnerstwo to opierać się ma na wiedzy, sprawnej i przyjaznej obsłudze oraz kompleksowym zaspokojeniu potrzeb inwestycyjnych.

Rozwój usług cyfrowych dla klienta

Nie ma nowoczesnej bankowości bez usług cyfrowych. BOŚ wykorzysta zaawansowaną analitykę danych wraz precyzyjną personalizacją oferty dla swoich klientów. Będzie również rozwijał usługi oparte na najnowszych technologiach cyfrowych. Dlatego przewidziano rozwój aplikacji mobilnych i optymalizację procesów wewnętrznych oraz rozwój analityki danych. Wszystko po to, aby szybciej
i skuteczniej realizować finansowanie.

Kompleksowe wsparcie obsługi klienta BOŚ

Dla klienta korporacyjnego strategiaoznacza nowy i szybszy proces kredytowy,przyjazne procesy sprzedażowe oraz rozwój produktów wraz ze zwiększeniem stopnia automatyzacji i digitalizacji. Klienci odczują to w postaci skrócenia czasu analizy projektów oraz skutecznego doboru produktów do potrzeb inwestycyjnych.

Bank zamierza zwiększyć wykorzystanie instrumentów gwarancyjnych, w tym z BGK, oraz rozwinąć finansowanie konsorcjalne z sektorem bankowości spółdzielczej. Już teraz BOŚ oferuje najszersze na rynku kompetencje oceny proekologicznej projektów inwestycyjnych.

Powstaną nowe modele współpracy z sektorem banków spółdzielczych, sektorem samorządowym, NFOŚiGW WFOŚiGW, w zakresie transformacji energetycznej i spółdzielczości energetycznej.

W obszarze klienta detalicznego, przedsiębiorcy Mikro, MŚP, Agro bank zakłada ułatwienia dostępu do finansowania i obsługi poprzez optymalizacje kanałów cyfrowych oraz powstanie zupełnie nowego modelu finansowania dla segmentu Mikro & MŚP.

Oferta banku poszerza się o finansowanie zielonej infrastruktury dla jednostek samorządu terytorialnego i sektora rolniczego oraz profesjonalistów.Co ważne, każdy klient Mikro, MŚP i Agro otrzyma możliwość korzystania z cyfrowego procesu ESG wraz z elektronicznym świadectwem zmniejszenia emisji.

Mamy zadania do wykonania. Przed nami cele związane z neutralnością klimatyczną, gospodarką obiegu zamkniętego, zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego, restrukturyzacją przedsiębiorstw i większą innowacyjnością. Potrzebujemy też, aby finalnie za parę lat ceny energii elektrycznej były niższe. To są nasze cele na przyszłość. W BOŚ chcemy być częścią tej proekologicznej zmiany. Budujmy razem lepszy, zielony świat, a zacznijmy już dziś – podsumowuje Prezes Zarządu Bartosz Kublik.

Bank Ochrony Środowiska od ponad 30 lat finansuje projekty proekologiczne. Oferuje też szereg instrumentów finansowych dla samorządów, dużych, średnich i małych firm, wspiera także klientów indywidualnych. Jest operatorem programów wsparcia transformacji energetycznej w Polsce
i pomaga w zarządzaniu ryzykiem finansowym, między innymi przy dużych projektach infrastrukturalnych.  BOŚ wspiera swoich klientów ekspercką wiedzą inżynierów ekologów, tak aby wraz z otrzymanym finansowaniem, osiągali oni jak najlepsze wyniki swoich inwestycji, co jest szczególnie ważne w zakresie wdrożenia ESG.

Ze strategią Grupy BOŚ można zapoznać się na stronie: https://www.bosbank.pl/__data/assets/pdf_file/0019/61048/Strategia-Zarzadzania-Bankiem-Ochrony-srodowiska-S.-A.-na-lata-2025-2027.pdf