S t r o n a | 1
List Prezesa Zarządu
Szanowni Państwo,
miniony rok był czasem dynamicznych zmian i nowych wyzwań, które nasz Bank z powodzeniem przekuł w szanse rozwoju. Dzięki konsekwentnie realizowanej strategii, opartej na odpowiedzialnym zarządzaniu finansami, innowacyjnych rozwiązaniach i silnym zaangażowaniu naszego zespołu, możemy dziś z optymizmem patrzeć w przyszłość. Pojawiają się bowiem pierwsze oznaki poprawy sytuacji, a nowe projekty zaczynają przynosić efekty.
Silniejsi, bardziej innowacyjni, gotowi na przyszłość
Nasz Bank zwiększył swoją skalę działania, czego potwierdzeniem jest wzrost sumy bilansowej oraz rosnąca liczba projektów biznesowych. Stawiamy na stabilny rozwój, oparty na zrównoważonym finansowaniu, nowoczesnych produktach i szerokiej współpracy z sektorem bankowym oraz samorządami, co zaprezentowałem wraz z Zarządem Banku w nowej Strategii rozwoju.
Szczególnie cieszy mnie zapoczątkowanie i rozwój współpracy z sektorem bankowości spółdzielczej to jest z bankami spółdzielczymi oraz dwoma bankami zrzeszającymi, które stanowią ważny element polskiego systemu finansowego. Wierzymy, że wspólnie możemy skuteczniej docierać do klientów na rynkach lokalnych, wspierając przedsiębiorców oraz społeczności w realizacji ambitnych celów gospodarczych. Banki spółdzielcze, dzięki swoim bliskim relacjom z klientami i lokalnej specyfice, dla nas kluczowym partnerem w budowie nowoczesnego i dostępnego systemu finansowania.
Nowe rynki oraz innowacyjne podejście do sprzedaży
Miniony rok pokazał, że elastyczność i otwartość na zmieniające się potrzeby rynku fundamentem sukcesu. Rozpoczęliśmy działania zmierzające do rozszerzenia naszej oferty na nowe segmenty klientów i rynki lokalne, mając za partnerów banki spółdzielcze. To strategiczna decyzja, która pozwoli nam lepiej odpowiadać na potrzeby małych i średnich firm oraz jednostek samorządu terytorialnego.
Głęboko wierzę, że wiedza w zakresie zrównoważonego finansowania zakumulowana w Banku Ochrony Środowiska potrzebna jest najbardziej właśnie w Polsce lokalnej, w samorządach terytorialnych, spółkach komunalnych oraz mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach. To one obok dużych przedsiębiorstw będą głównym aktorem w procesie proekologicznej, w tym energetycznej transformacji polskiej gospodarki. Wsparcie ich w tym procesie jest warunkiem podstawowym dla zachowania konkurencyjności polskiej gospodarki i dalszej konwergencji z najwyżej rozwiniętymi gospodarkami Europy i świata.
Z myślą o tych obszarach działalności w Banku dokonano wielu zmian i dostosowań strukturalnych, produktowych i procesowych.
Jednocześnie rozwijamy nasze kompetencje w zakresie nowoczesnych rozwiązań cyfrowych, co
S t r o n a | 2
pozwala nam na bardziej efektywną obsługę klientów i lepsze dopasowanie oferty do ich oczekiwań. Cyfryzacja i automatyzacja procesów to jeden z kluczowych kierunków rozwoju, który zapewni naszej instytucji jeszcze większą konkurencyjność na rynku.
Lider zielonego finansowania
Jako Bank z misją wspierania zrównoważonego rozwoju, szczególną wagę przykładamy do finansowania inwestycji proekologicznych. W ostatnim roku znacząco zwiększyliśmy nasze zaangażowanie lub rozpoczęliśmy nowe projekty takie jak spółdzielnie energetyczne, wsparcie biogazowni oraz inwestycje poprawiające efektywność energetyczną.
Jest to obszar, w którym dostrzegamy ogromny potencjał zarówno biznesowy, jak i społeczny. Dla Banku ważne jest bowiem także to, aby projekty związane z ekologią przynosiły korzyści społeczeństwu w postaci chociażby stabilizacji cen energii elektrycznej czy ciepła. Wagę, jaką przykładamy do tego obszaru działania obrazuje (określony w Strategii na 50%) wskaźnik udziału finansowania proekologicznego w portfelu kredytowym ogółem.
Naszym celem na nadchodzące lata jest dalsze umacnianie pozycji lidera w finansowaniu zielonej transformacji. Zwłaszcza w Polsce lokalnej i mniejszych podmiotach. Koresponduje to z kapitałowymi możliwościami Banku i jego apetytem na ryzyko. Wierzymy, że poprzez nasze działania możemy przyczyniać się do realnych zmian w sektorze energetycznym, a także wspierać klientów w realizacji projektów korzystnych dla środowiska. Widzę tutaj ogromne potrzeby.
Podziękowania i perspektywy
Pragnę serdecznie podziękować wszystkim naszym klientom, partnerom i akcjonariuszom za zaufanie, którym nas obdarzają. Dziękuję także całemu zespołowi naszego Banku to dzięki Waszemu profesjonalizmowi, zaangażowaniu i wizji jesteśmy w stanie osiągać tak ambitne cele.
Przed nami kolejny rok pełen wyzwań, ale i ogromnych możliwości. Jestem przekonany, że konsekwentna realizacja strategii wzrostu sumy bilansowej w obszarze finansowania realnej gospodarki, ekspansja na nowe rynki oraz dalszy rozwój zielonego finansowania pozwolą nam na umocnienie pozycji Banku jako nowoczesnej, dynamicznej i odpowiedzialnej społecznie instytucji finansowej. W ciągu ostatniego roku zbudowaliśmy solidne fundamenty wzrostu, które w kolejnych latach powinny przynieść znaczące, mierzalne efekty, z których najważniejsze scharakteryzowaliśmy w przyjętej w grudniu 2024 roku Strategii Zarządzania Bankiem na lata 2025-2027.
Z wyrazami szacunku,
Bartosz Kublik
Prezes Zarządu Banku Ochrony Środowiska S.A.