Transport

Część 5. artykułu "Wybrane aspekty związane ze zrównoważoną architekturą"

Ryszard Mocha
główny inżynier ekolog

Nieodłącznym elementem planowania obiektów budowlanych jest zapewnienie dogodnych warunków przemieszczania się pomiędzy budynkami i uwzględnienie miejsc, w których można zaparkować środki transportu.

Zrównoważone budownictwo musi uwzględniać uwarunkowania zrównoważonego transportu -  ułatwiając korzystanie z przyjaznych dla środowiska środków transportu jak np. rowery, hulajnogi poprzez sieć ścieżek rowerowych, zapewnienie miejsc postojowych lub nawet samoobsługowych stacji naprawczych.

Podczas projektowania garaży i miejsc postojowych konieczne jest wzięcie pod uwagę zmian jakie zachodzą w transporcie osobowym – elektryfikacja transportu wymusza pojawienie się stacji ładowania samochodów elektrycznych i innego podejścia do zapewnienia bezpieczeństwa pożarowego garaży. Architekci musza się tu wykazać zdolnością do przewidzenia zachodzących trendów – poza elektryfikacją transportu, być może za niedługo rozwinie się branża samochodów zasilanych wodorem, stawiając kolejne wyzwania dla budynków, które przecież użytkowane będą przez przynajmniej kilkadziesiąt lat.

Ten artykuł został opublikowany w Raporcie UN GCNP „Konieczność transformacji obecnych modeli urbanistycznych miast”.