Biogazownie - nakłady i koszty
Autorzy: Dagmara Jagoda-Pużak, Zsuzsanna Iwanicka, Lidia Kata, Ryszard Mocha
Nakłady inwestycyjne (CAPEX)
Wg raportu Instytutu Energii Odnawialnej (IEO) pt. „MOŻLIWOŚCI INWESTYCYJNE W ENERGETYCE ODNAWIALNEJ W RAMACH ZGODNYCH Z EUROPEJSKIM ZIELONYM ŁADEM” średni CAPEX dla inwestycji w biogazownie rolnicze o mocy 0,2-5,0 MW wynosi ok. 13 mln PLN/MWe.
Wg raportu IEO pt. „ANALIZA DOTYCZĄCA MOŻLIWOŚCI OKREŚLENIA NIEZBĘDNEJ WYSOKOŚCI WSPARCIA DLA POSZCZEGÓLNYCH TECHNOLOGII OZE W KONTEKŚCIE REALIZACJI „KRAJOWEGO PLANU DZIAŁANIA W ZAKRESIE ENERGII ZE ŹRÓDEŁ ODNAWIALNYCH” w strukturze kosztów inwestycyjnych (CAPEX) dla biogazowni rolniczych dominują koszt urządzeń oraz prac budowlanych odpowiadające łącznie za ok. 80-90%.
Wraz ze wzrostem mocy zainstalowanej analizowanych projektów referencyjnych w strukturze nakładów, zauważalny jest spadek udziału kosztu urządzeń z ok. 60% do 45%, przy jednoczesnym wzroście udziału kosztu prac budowlanych z ok. 20% do 45%.
Koszty operacyjne (OPEX)
Wg raportu IEO pt. „MOŻLIWOŚCI INWESTYCYJNE W ENERGETYCE ODNAWIALNEJ W RAMACH ZGODNYCH Z EUROPEJSKIM ZIELONYM ŁADEM” autorstwa IEO średni OPEX dla inwestycji w biogazownie rolnicze o mocy 0,2-5,0 MW wynosi ok. 4 mln PLN/MWe/rok.
W strukturze kosztów eksploatacyjnych, zdecydowanie dominują koszty zakupu substratów.
Wsparcie publiczne
-
Wprowadzone przepisami Ustawy z 7 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. Okres wsparcia 17 lat od daty pierwszego wytworzenia energii.
Wsparcie adresowane do podmiotów wykorzystujących do wytwarzania energii elektrycznej:
- biogaz (rolniczy, pozyskany ze składowisk odpadów, z oczyszczalni ścieków, inny)
- hydroenergię
- biomasę
- Feed-in-tariff lub FIT- system taryf gwarantowanych dedykowany wytwórcom energii elektrycznej z OZE w małej instalacji lub mikroinstalacji (instalacje OZE o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej mniejszej niż 500 kW), sprzedaż energii do sprzedawcy zobowiązanego lub innego podmiotu po stałej cenie
- Feed-in-Premium lub FIP- system dedykowany wytwórcom energii elektrycznej z OZE w instalacji OZE o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie mniejszej niż 500 kW i nie większej niż 2,5 MW(biogaz, hydroenergetyka) lub 1 MW (biomasa), przy czym instalacje o mniejszej mocy także mają możliwość skorzystania z systemu
Wysokość wsparcia:
- FIT- stała cena w wysokości 95% ceny referencyjnej;
- FIP- pokrycie ujemnego salda do wysokości 90% ceny referencyjnej; obowiązującej na dzień złożenia deklaracji (nie wydania przez PURE zaświadczenia o możliwości wejścia w system) o zamiarze skorzystania ze wsparcia w ramach systemów. Cena podlega corocznej waloryzacji wskaźnikiem inflacji GUS oraz korekcie na zasadach podobnych jak w aukcji (dotacje).
- Aukcje OZE
- umożliwiają sprzedaż energii wyprodukowanych w instalacjach OZE
- organizowane przez URE co najmniej raz w roku
- wygrywają uczestnicy, którzy zaoferowali najniższe ceny
Wymogi czasowe:
- Data produkcji urządzeń - nie wcześniejsza niż 36 m-ce od daty pierwszego wytworzenia energii
- Rozpoczęcie sprzedaży energii- nie później niż 36 m-ce od daty wydania zaświadczania przez PURE
-
- KOWR jest państwową osobą prawną, której Skarb Państwa powierzył wykonywanie prawa własności w odniesieniu do nieruchomości przekazanych do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, określone w ustawie z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, a także w innych przepisach i dokumentach, wyznaczających kierunki i zakres działania KOWR oraz realizacji założeń polityki społeczno-gospodarczej państwa, zwłaszcza na rzecz wsi, rolnictwa i gospodarki żywnościowej.
- Biogazownie wytwarzające gaz z substratów pochodzenia rolniczego, wpisane są do rejestru wytwórców biogazu rolniczego podlegającego Dyrektorowi Generalnemu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR).
- Rejestr KOWR na dzień 14.04.2022 roku obejmuje 112 wytwórców gazu rolniczego. Moc instalacji wytwarzanej energii jest w przedziale od 0,08 MW do 2,4 MW.
- Najczęściej spotykane to instalacje biogazowe o mocy 0,5 MW lub 0,9 MW. Łączna zainstalowana moc
u wytwórców biogazu rolniczego wynosi 130 397 MW.
Oferta BOŚ
Produkty, którymi sfinansujesz inwestycjęZalety wynikające z wykorzystania biogazu
Większe bezpieczeństwo energetyczne kraju, dywersyfikacja źródeł energii | Zdolność do utrzymania równowagi humusu |
Zmniejszenie zużycia kopalnych surowców energetycznych | Poprawa warunków nawożenia pól uprawnych |
Rozproszenie ośrodków produkcji energii | Produkcja nawozów organicznych |
Redukcja emisji gazów cieplarnianych | Eliminacja patogenów dzięki procesowi higienizacji |
Łatwo sterowalne źródło zaopatrzenia | Zmniejszenie ryzyka zanieczyszczenia wód gruntowych i powierzchniowych |
Obniżenie strat na dystrybucji i przesyle energii | Rozbudowa infrastruktury technicznej |